Czym jest błonnik?

Błonnik to ważna dla zdrowia substancja, bez której nasz organizm narażony jest na wiele problemów. Co warto wiedzieć na temat błonnika i roli, jaką odgrywa on w naszym organizmie? Dlaczego zdrowa dieta musi nam dostarczać odpowiednich ilości błonnika?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym tak w istocie jest błonnik.
To nic innego, jak włókno, które zbudowane jest m. in. z celulozy oraz z pektyn. Włókno to nie jest trawione przez człowieka, ma jednak ogromny wpływ na ogólny stan jego zdrowia. Jak to możliwe? Wyjaśnienie jest proste – błonnik oczyszcza układ pokarmowy, a tym samym pomaga w szybszym usuwaniu z organizmu wielu szkodliwych dla zdrowia toksyn.

 

Polecany błonnik, kliknij aby przejść do sklepu

Obecność błonnika w diecie to najlepsza ochrona przed takimi problemami, jak zaparcia czy problemy związane ze zbyt wysokim stężeniem cholesterolu we krwi. Warto też pamiętać, że niedobory błonnika mogą się wiązać z wieloma poważnymi konsekwencjami. Brak odpowiedniej ilości tej substancji w codziennej diecie może skutkować takimi problemami, jak zaburzenia w procesie trawienia, cukrzyca oraz choroba wieńcowa.

Błonnik i jego rola w diecie

Błonnik to nic innego, jak te węglowodany, które nie zostały strawione w naszym układzie pokarmowym. Nie mają one kalorii, nie dostarczają nam żadnych składników pokarmowych, a jednak w zdrowym menu odgrywają niezwykle ważną rolę. Jaką? Błonnik pomaga w walce o utrzymanie przewodu pokarmowego w dobrej formie, przy czym wyjątkową skutecznością odznacza się on w zwalczaniu takich problemów, jak zaparcia.

 

Polecany błonnik, kliknij aby przejść do sklepu

Substancja ta pozwala jednocześnie regulować stężenie glukozy we krwi, dzięki czemu glukoza uwalniani jest etapami. Można dzięki temu uniknąć takich problemów, jakimi są gwałtowne wahania stężenia glukozy we krwi, co skutkuje napadami głodu, rozdrażnieniem oraz uczuciem zmęczenia. Obecność błonnika w diecie wpływa korzystnie na proces trawienia, pomaga też w utrzymaniu odpowiedniego poziomu cholesterolu we krwi.

Zalety błonnika

Należy zwrócić uwagę, iż występują dwie jego frakcje: błonnik nierozpuszczalny oraz błonnik rozpuszczalny.

Błonnik nierozpuszczalny głównie wpływa na perystaltykę jelit, a więc jest dobry w przypadku zaparć.

Błonnik rozpuszczalny (pektyny, gumy, śluzy roślinne) wpływa na utrzymanie stałego poziomu glukozy we krwi oraz stabilizację cholesterolu.

Błonnik pokarmowy wspomaga ruchy robaczkowe jelit, wspomaga sam akt defekacji, przy czym zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. Następuje skrócony czas pasażu jelitowego, skrócone działanie czynników drażniących na śluzówkę jelita grubego, gdzie znajdują się metale ciężkie, pozostałości pestycydów, czy też inne związki, które mają wpływ kancerogenny na jelito.

Dzienne spożycie błonnika pokarmowego powinno wynosić powyżej 25 g na dzień. Natomiast w leczeniu zaparć zaleca się przyjmowanie do ok. 50g błonnika dziennie. Przy tak dużej ilości błonnika, nie powinniśmy zapomnieć o odpowiednim nawadnianiu.

Gdzie szukać błonnika?

Produktów spożywczych, będących dobrymi źródłami błonnika, jest wiele. Po co warto sięgać? Rewelacyjnymi składnikami zdrowej diety, w których znajdziemy spore ilości błonnika, są świeże owoce i warzywa. Z myślą o tej substancji warto włączyć też do swego menu produkty z pełnych ziaren zbóż. Brązowy ryż, płatki owsiane, amarantus, kasza gryczana lub proso – oto składniki, po które warto sięgać regularnie.

Po jakie produkty spożywcze warto jeszcze sięgać, by dostarczyć do organizmu odpowiednie ilości błonnika? Doskonałymi źródłami tej substancji są rośliny strączkowe, płatki owsiane, owoce i warzywa. Ze względu na błonnik warto też włączyć do swej diety produkty powstające z pełnych ziaren zbóż.

Jeszcze nie tak dawno uznawano go za zbędny składnik diety. Dziś wiemy, że bez odpowiednich ilości tej substancji nasz organizm nie jest w stanie funkcjonować w prawidłowy sposób. Błonnik to jeden z tych składników, bez których zdrowa dieta obejść się nie może.

Jakie produkty spożywcze będą jego najlepszym źródłem?

Pewne ilości błonnika znajdują się też w orzechach oraz w nasionach, przy czym szczególnie wartościowym dodatkiem zdrowego menu będzie siemię lniane. Gdzie jeszcze znajdziemy sporo błonnika? W nasionach roślin strączkowych oraz w wodorostach morskich, które coraz chętniej wykorzystywane są w polskich kuchniach.

Odpowiednia ilość błonnika w diecie to ważna sprawa. Dzięki tej substancji możemy utrzymać w dobrej formie przewód pokarmowy, oczyszczać go na bieżąco ze szkodliwych toksyn, a tym samym – skuteczniej chronić się przed wieloma chorobami. Pamiętajmy, że zdrowa dieta bez tej substancji obejść się nie może i dbajmy o to, by produkty zawierające sporo błonnika regularnie pojawiały się na naszych talerzach.

 

Polecany błonnik, kliknij aby przejść do sklepu
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like